تبلیغات
وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ
مصر با برخورداری از موهبت ثروت آثار باستانی بی‌مانندش، پرجمعیت‌ترین كشور عربی است و برآوردها از دو برابر شدن سكنه این كشور تا مرز 160 میلیون نفر تا سال 2050 میلادی‌/‌ 1430 خورشیدی حكایت دارد.

 اثرات تغییر اقلیم در این كشور بزرگ آفریقای شمالی كه برای تغذیه جمعیت رو به رشدش تا حد زیادی به دلتای حاصلخیز نیل وابسته است، می‌تواند اثرات مخرب جبران‌ناپذیری همراه داشته باشد.

به موازات دست و پنجه نرم كردن پژوهشگرانی از سراسر جهان با راه‌های كنترل و مهار گرمایش جهانی ، محققان دوراندیشی نیز با ایده رجوع به روش‌های قدیمی، تلاش دارند راه‌حل‌های مفید برای رفع مشكلات زیست‌محیطی كنونی جهان را در سرزمین باستانی مصر بیابند.

از قرار معلوم راهبردهایی كه مصریان باستان برای تطابق با محیط ‌زیست خشن، خشك و گرم خود به خدمت گرفته بودند، می‌تواند به حل مشكل گرمایش امروزی دنیا كمك كند.

به همین مناسبت حدود 200 باستان‌شناس، جغرافیدان، مورخ، زمین‌شناس و دیرین‌شناس از 25 كشور جهان به دانش «زمین باستان‌شناسی» به عنوان كلید طلایی گشودن گنجینه گذشته به منظور یافتن راه‌حل‌هایی برای مشكلات حال و آینده دل بسته‌اند.

آنها حدود یك‌سالی است كه دور هم جمع شده‌اند و به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. هدف كلی دست یافتن به شواهد باستان‌شناختی و زمین شناختی است كه بتواند نحوه بقا و جان بدر بردن مصریان باستان از تغییرات اقلیمی را بیان كند.

درس‌های معماری بی‌شماری از طراحان آرامگاه‌های پر قدمتی كه در برابر اثرات تخریبی زمانه پابرجا مانده‌اند، نحوه مدیریت بارندگی‌های سنگین ناشی از تغییرات اقلیم كه در طول هزاره آخر بخوبی تأیید شده‌اند، سیلاب‌های فصلی رودخانه نیل كه هنگام احداث مقابر و پرستشگاه‌ها از سوی معماران در طرح‌هایشان لحاظ می‌شدند و سازوكارهای كارآمد ذخیره‌سازی و نگهداری درازمدت غلات و علوفه دامی‌ نمونه‌هایی از مدیریت تغییرات آب و هوایی مصر باستان است.

شاید این فرآیند نگاه به گذشته و درس گرفتن جهت آینده، برای امروز سیاره زمین كه در معرض خطر فوری تغییرات اقلیمی قرار دارد، فرآیندی نامناسب به نظر برسد.

گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی وسیع می‌تواند اراضی ارزشمند مزروعی مناطق پر خطر حاشیه كویرهای زمین را كه غذای میلیون‌ها نفر را تامین می‌كنند در زمانی نزدیك نابود كرده و قحطی سراسری وحشتناكی را ایجاد كند. ا

ما شكی نیست كه بشر در چند ده سال گذشته بر اثر پیشرفت‌های تكنولوژیكی خود، مغرور شده و راه زندگی اشتباهی را برگزیده است؛ راهی كه امروزه شكی نیست ادامه آن می‌تواند حیات موجود در سیاره زمین را تا مرز نابودی و انقراض كامل به پیش برد. شاید زمان آن فرا رسیده تا به زندگی با قناعت و ساده گذشته خود بازگردیم كه در آن، احترام به طبیعت ركن اساسی ایدئولوژی مردم بود.برچسب ها : مصر باستان و مهندسی تغییرات اقلیم , وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ , وبلاگ تاریخی , زرتشت , تاریخ ایران , تاریخ جهان , مصر باستان ,

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

ADS

ADS

ADS

مطالب علمی

وبلاگ مهندسی مکانیک و هوافضا

ADS
ADS

نویسندگان

نظرسنجی

اگر بنا باشد تندیسی برای گرامیداشت كوروش بزرگ در ایران برپا گردد، چه طرحی را برای این تندیس پیشنهاد می كنید؟

درباره ما


وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ

درباره تاریخ پر افتخارمان بیشتر بدانیم

.
ایجاد کننده وبلاگ : babak


امکانات

?

پیچک

script language="javascript" type="text/javascript" src="http://mehrdaddesign.com/data/advertisment/jquery.js">