تبلیغات
وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ

ّهمن- دلو

       بیست و ششم دی ماه بر پایه گاهشماری امروزی ایران جشن بهمنگان به شمار می رود.

       بهمن، نام یازدهمین ماه سال و روز دوم هرماه در گاهشماری ایران باستان است، در اوستا وُهُومَنَه vohumana، در پهلوی وهومن vohuman، در فارسی وهمن یا بهمن گفته شده است كه واژه ایست دوپاره: ...

ّهمن- دلو

بیست و ششم دی ماه بر پایه گاهشماری امروزی ایران جشن بهمنگان به شمار می رود.

بهمن، نام یازدهمین ماه سال و روز دوم هرماه در گاهشماری ایران باستان است، در اوستا وُهُومَنَه vohumana، در پهلوی وهومن vohuman، در فارسی وهمن یا بهمن گفته شده است كه واژه ایست دوپاره:

پاره نخست "وهو" به چم خوب و نیك و پاره ی دوم "مند" از ریشه ی "من" man به چم منش؛ پس بهمن به چم بهمنش، نیك اندیش، نیك نهاد می باشد.

بهمن نخستین آفریده ی اهورامزداست و یكی از امشاسپندان، در مینو نماد اندیشه نیك و خرد و توانایی خداوند است. انسان را از عقل و تدبیر بهره می بخشد تا او را به آفریدگار نزدیك كند.

یكی از خویشكاری های بهمن این است كه به انسان گفتار نیك را آموزش دهد و از هرزه گویی باز دارد. خروس كه از مرغان سپند به شمار می آید و در سپیده دم با بانگ خویش دیو تاریكی را رانده، مردم را به برخاستن و نیایش و كشت و كار می خوان، ویژه ی بهمن است. هم چنین جامه ی سپید نیز از آن بهمن است.

همه ی جانوران سودمند به پشتیبانی بهمن سپرده شده اند و كشتار در بهمن روز منع شده است. بنا به نوشته ی ابوریحان بیرونی و اسدی توسی، بهمن نام گیاهی نیز هست كه به ویژه در جشن بهمنجه خورده می شد. در پزشكی نیز این گیاه نامدار است و آن بیخی است سفید رنگ یا سرخ همانند زردك (بهمن سرخ و بهمن زرد) در گذشته ریشه ی آن را در داروخانه ها بكار می بردند. نام فرانسوی این گیاه، بِهِن behen نیز از بهمن فارسی آمده است.

آفتاب در این ماه در برج دلو یا ظرف آب از بروج دوازدهگانه جای می گیرد.

مردم ایران از این ماه با نام های گوناگونی یاد می كنند؛ كردها "به ندان"، "زیبندان"، "چله"، "بندان" می گویند. در ایلام "مانگ اول وهار"، در دماوند "شرورماه"، در گیلان "امیر ماه"، "امیرما" و "شریرما" و در كومش "وَهَمن"، "وَهَمنِ"، وَهَمَنِه" و "گوجو" می نامند.

رنگ آبی روشن، فلز سرب، سنگ یاقوت كبود و سیاره زحل را به این ماه منسوب می دانند.برچسب ها : بهمن , وهمن , بهمنگان , امشاسپندان , زرتشت , اوستا , جشن بهمنگان ,

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

ADS

ADS

ADS

مطالب علمی

وبلاگ مهندسی مکانیک و هوافضا

ADS
ADS

نویسندگان

نظرسنجی

اگر بنا باشد تندیسی برای گرامیداشت كوروش بزرگ در ایران برپا گردد، چه طرحی را برای این تندیس پیشنهاد می كنید؟

درباره ما


وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ

درباره تاریخ پر افتخارمان بیشتر بدانیم

.
ایجاد کننده وبلاگ : babak


امکانات

?

پیچک

script language="javascript" type="text/javascript" src="http://mehrdaddesign.com/data/advertisment/jquery.js">