تبلیغات
وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ
کتیبه ها و الواح موجود در مساجد , ابنیه تاریخی , کاروانسراها و رباط ها که مربوط به تعمیرات , تزئینات و الحاقات این اماکن هستند , به صورت پراکنده در بیشتر نقاط ایران موجود میباشد که یک مجموعه جالب و بی نظیر ان در مسجد جمعه اصفهان قبلا از نظر خوانندگان گذشت.شرح این گونه فعالیتها در بعضی از کتب و نوشته جات امده است که به بعضی از انها ذیلا اشاره میشود :
..... ایلخانان مخصوصا از زمان غازان خان به بعد به بنای ابنیه و اثاری همت گماشتند که بیشتر جنبه خیریه ( ابواب الخیر ) داشت , مانند مساجد و مدارس و خوانق و دارالشفا و دارالسیاده . سلاطین ال اینجو و ال مظفر نیز در فارس و کرمان و یزد و اصفهان ابنیه خیریه مانند مسجد و مدرسه و غیره بنا نمودند و برای هر یک موقوفاتی از اراضی زراعتی و باغ و بازار معین کردند که منبع درامدی برای مخارج ان باشد ...
(( یکی از افرادی که در دوران فتحلیشاه قاجار در تعمیر بناهای قدیمی اصفهان فعالیت زیاد داشته است , حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی بود که به خرج خود ابنیه تاریخی اصفهان را تعمیر نموده است . در این باره نویسنده محترم مرحوم سید محمد تقی مصطفوی در مقاله تلاش در راه خدمت به اثار ملی و امید به اینده نظرات مرحوم استاد جلال همائی را چنین اورده است :
 محقق دانشمند جناب اقای همائی استاد دانشگاه که از سالیان دراز پیش از این راجع به ابنیه تاریخی اصفهان تحقیقات فراوان کرده با انچه خود در طول مدت عمر خویش در موطن اصلی گذرانده اطلاعات عمیق و دقیقی جمع اوری و انها را طی کتاب بسیار جامعی تدوین کرده اند ( که امیدوار است زودتر توفیق چاپ و انتشار ان نصیب دانشگاه تهران یا اداره کل باستان شناسی یا مرجع مناسب دیگر شود ) باستناد تحقیقات خویش و قرائن موجود این طور اظهار نظر مینمایند که در دوران سلطنت فتحلیشاه قاجار ( 1212 تا 1250 هجری قمری ) مرحوم حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی در تعمیر و حفظ کاخ ها و اثار عهد صفویه اهتمام فراوان به خرج داد و به جرات میتوان گفت که اگر علاقه و دلسوزی ان مرحوم نبود بسیاری از ابنیه صفویه در اصفهان همان وقت از بین میرفت.
علاوه بر تعمیر و احیا اثار مزبور ابنیه و اثاری هم به سبک اثار صفویه ایجاد نمود , از قبیل چهار باغ نو که چهار باغ خواجو هم میخوانند و اکنون موجود است و هفت دست صدری که در مجاورت عمارت هفت دست عهد صفوی بنیان نهاده و بعدا هر دوی انها را در سالهای پیش از مشروطه منهدم ساختند . تغییراتی هم که در عمارت هشت بهشت اصفهان داده شده از اقدامات مرحوم حاج محد حسین خان صدر اصفهانی است.
دوران سلطنت ناصر الدین شاه در طول حکمرانی سلسله قاجار یکی از فعالترین دوره های تعمیر اثار باستانی و اماکن مذهبی را معرفی مینماید و طبق نوشته جات باقی مانده  و به خصوص در کتاب  (( چهل سال تاریخ ایران )) تعمیرات متجاوز از یکصد بنای تاریخی و قدیمی به دستور ناصرالدین شاه انجام گردیده است و از ان جمله تعمیرات عمارات دیوانی اصفهان , تعمیر ارگ بم , تعمیر پل خواجو اصفهان , ابنیه دیوانی شیراز , مسجد ملک کرمان , تعمیر بازار شیراز و تعمیر بازارچه بلند اصفهان از اهم انهاست .
یکی از روایاتی که علاقه این پادشاه را نسبت به نگاهداری و تعمیر ابنیه تاریخی به خوبی نشان میدهد نکاتی است که به وسیله مرحوم سید محمد تقی مصطفوی در ضمن شرح فعالیتهای تعمیرات اثار باستانی و اماکن مقدسه در مقاله ایشان تحت عنوان تلاش در راه خدمت به اثار ملی , دورنمائی از مجاهدت های گذشته چنین نقل شده است.
در موقع تدوین این متن استاد دانشمند جناب اقای دکتر عیسی صدیق توجه این جانب را به مطالبی چند که در کتاب شرح حال عباس میرزا ملک ارا برادر ناصر الدین شاه ( به اهتمام اقای عبدالحسین نوائی چاپ طهران - شهریور ماه 1325 ) راجع بع گنبد سلطانیه مرقوم رفته است جلب فرمودند - جملات زیر از صفحات 66 تا 69 کتاب مزبور نقل میگردد : .... خلاصه روزی که شاه وارد سلطانیه شدند اول تشریف فرمای مسجد قدیم شده بعد از تماشا فرمودند باید این گنبد تعمیر شود حیف است خراب و منهدم گردد بعد سوار شده بعمارت مرحوم فتحلیشاه تشریف بردند گردش تمام کرده خرابیها را ملاحظه فرمودند چهار هزار تومان بابت وجه نظان سپهسالار قبض بدهد پولی که باید بوجه نظام بدهی مده و تعمیر کن سپهسالار هم قبض داد از عمارت بیرون امده در رکاب شاه به اردو رفتم .
..... در خصوص تعمیر قصر سلطانیه میرزا یوسف مستوفی الممالک تلغرافی بمن کرد که مبادا بوجه نظام دست بزنید زیرا که پول حاظر نداریم با فواج بدهیم تعمیر عمارت بماند به سال دیگر و هر گاه دیناری خرج کنید به حساب شما نخواهد امد من هم دست به کار نزدم...
.... بعد از چند روزی خبر مراجعه اعلی حضرت شاه از راه رشت رسید به محض ورود به انزلی عوض اینکه مادرم مرده بود خلعتی داده مرا از لباس سیاه بیرون اورند تلغرافی به من کردند که تعمیر عمارت سلطانیه را تا کجا رسانده ای جواب عرض کردم مستوفی الممالک به من وشت که هرگاه دیناری خرج کنی بحساب نخواهد امد تعمیر باشد به سال دیگر این جواب باعث تغییر خاطر شاهی گردید تلغرافی در کمال شدت و غیظ و بدی کرده و اخرش فرمودند الان بروید به سلطانیه و مشغول تعمیر شوید از این تغییرات هم خیلی واهمه بر من عارض شد....


(((((  منبع .. وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ  )))))

(((((  مطلب اختصاصی وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ  )))))برچسب ها : باستان شناس , باستان شناسی , باستان شناسان , مباحث باستان شناسی , علم باستان شناسی , باستان , مدارک مربوط به تعمیرات اثار باستانی ,

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

ADS

ADS

ADS

مطالب علمی

وبلاگ مهندسی مکانیک و هوافضا

ADS
ADS

نویسندگان

نظرسنجی

اگر بنا باشد تندیسی برای گرامیداشت كوروش بزرگ در ایران برپا گردد، چه طرحی را برای این تندیس پیشنهاد می كنید؟

درباره ما


وبلاگ تاریخی کوروش بزرگ

درباره تاریخ پر افتخارمان بیشتر بدانیم

.
ایجاد کننده وبلاگ : babak


امکانات

?

پیچک

script language="javascript" type="text/javascript" src="http://mehrdaddesign.com/data/advertisment/jquery.js">